• Kontrast
  • Tekst
  • Powiększenie
  • Skalowanie treści 100%
  • Aa Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

Przygotowania do świąt

Przygotowania do Świąt

   Mimo, że większość naszych uczniów uczy się zdalnie w szkole odbywają się zajęcia dodatkowe,  a wychowawcy świetlicy sprawują opiekę nad dziećmi,  których rodzice pełnią służbę publiczną związaną z covid 19. Szkoła jest otwarta i jak co roku przed Bożym Narodzeniem pracownicy zadbali, by panowała tu świąteczna atmosfera. A tak do Bożego Narodzenia  przygotowują się w domach nasi uczniowie:

Przygotowania do Świąt

   Mimo, że większość naszych uczniów uczy się zdalnie w szkole odbywają się zajęcia dodatkowe, a wychowawcy świetlicy sprawują opiekę nad dziećmi, których rodzice pełnią służbę publiczną związaną z covid 19. Szkoła jest otwarta i jak co roku przed Bożym Narodzeniem pracownicy zadbali, by panowała tu świąteczna atmosfera. A tak do Bożego Narodzenia przygotowują się w domach nasi uczniowie:

"Do Świąt przygotowuję się poprzez dekorowanie mojego domu w ozdoby świąteczne,  pomoc w gotowaniu potraw, pomoc w zakupach świątecznych oraz przygotowanie prezentów. Natomiast od strony duchowej można przygotować się w inny sposób. Na przykład chodząc do kościoła na roraty,  modląc się,  myśląc nad dobrymi postanowieniami . Jeżeli ktoś jest z kimś skłócony to jest czas na pogodzenie się z tą osobą "Roksana, kl.8.
"Przed Świętami zawsze przygotowuję się do czytania fragmentu Bibli jako najmłodszy czytający członek rodziny. W obowiązku przypada mi czytanie przed wieczerzą  wigilijną. Pomagam rodzicom w sprzątaniu domu. Razem z mamą przygotowujemy różne potraw np. sałatkę warzywną, pierniczki, makowiec. W naszym domu choinkę przystrajamy na trzy dni przed Wigilią,  zawsze przy tym się nieźle uśmiejemy "Julia, kl.5.
"W moim domu jest wiele ciekawych tradycji. Jedną z nich jest choinka, którą  ubieramy o godzinie 16.00, nie jak inne rodziny tydzień przed Wigilią. Następną rzeczą jest nakrycie stołu. Jest on zawsze przykryty białym obrusem, pośrodku stoi stroik wykonany przez najmłodszego członka rodziny. Na stroiku płonie świeczka, której nie  można zdmuchnąć, bo wtedy umrze ktoś z naszych bliskich w  nadchodzącym roku. Przy stole znajduje się  wolne miejsce dla  zmarłego lub niespodziewanego gościa, a pod talerzami kładziemy pieniądze - ważne by były one nasze ponieważ tylko wtedy się wzbogacimy. Do stołu nie może nakrywać żadna kobieta powyżej 20 roku życia, mogą to robić tylko mężczyźni i dzieci. Do kolacji zasiadamy gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka, lecz przed tym dzielimy się jeszcze opłatkiem. Łamie go najstarszy mężczyzna w rodzinie i rozdaje pozostałym. Dopiero po tej ceremonii siadamy do stołu. Pierwszym daniem jest barszcz z uszkami,  gołąbki z kaszy gryczanej w sosie grzybowym,  pierogi z kapustą,  karp smażony,  kapusta z grochem,  śledzie w śmietanie. Prezenty rozpakowujemy zawsze po zjedzeniu karpia,  rozdaje je najmłodszy w rodzinie. Rozpakowujemy je ostrożnie ponieważ podarcia papieru także przynosi pecha. Następnie o północy idziemy na  pasterkę".Dawid, kl.8.
"Myślę,  że najlepszym sposobem przygotowania się do Świąt Bożego Narodzenia jest szczególna radość z nich. Ważne jest by poczuć klimat i urok Świąt, otworzyć nasze serca i spędzić czas wspólnie z rodziną. Pomodlić się,  wysłać świąteczną kartkę do rodziny,  przekazać w niej swoje uczucia i życzyć  wszystkiego co najlepsze(...)"Hania, kl.8

  • Ostatnio zmienione .
  • Kliknięć: 528