WARSZTATY WYPIEKU PIERNIKA?
Dziś uczniowie z klasy 2b i 3a poznali historię pierników w Polsce i na Dolnym Śląsku. Dowiedzieli się o metodach ich wytwarzania przed wiekami.
Własnoręcznie zrobili pierniki z tradycyjnych form w oparciu o wzory stosowane w Jaworze w XVIII i XIX stuleciu.
To była niesamowita lekcja historii ale też uczta dla naszych zmysłów?

W ramach projektu "Zielona Klasa" finansowanego z Jaworskiego Budżetu Obywatelskiego zakupiliśmy drewniane ławki oraz skrzynie na warzywa i kwiaty. 9 listopada odbyło się losowanie klas, które będą opiekunami skrzyń. Już na wiosnę nasze skrzynie zazielenią się roślinami wyhodowanymi przez uczniów.

Niepodległa do hymnu! Nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji śpiewania hymnu Polski.

10 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę przygotowany przez uczniów klas szóstych pod kierunkiem pani Doroty Ziętek i Sylwii Najewskiej.

9 listopada w naszej bibliotece szkolnej odbyła się szósta już edycja Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego "Czytam, więc wiem". W tym roku w konkursowe szranki stanęły drużyny ósmoklasistów z trzech jaworskich szkół podstawowych. Konkurs wymagał wykazania się znajomością nie tylko treści poznanych na lekcjach polskiego lektur, ale ich symboliki, związków frazeologicznych i kontekstu historycznego. Niektóre zadania wymagały też kreatywności i poczucia humoru, a tego uczniom nie zabrakło. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z SP1 w składzie Magdalena Białek, Julia Piwowarska, Paula Szuszkiewicz, drugie miejsce przypadło w udziale drużynie z SP2, którą reprezentowały Magdalena Żarkowska, Laura Litwińska i Lena Pokora, a trzecie miejsce zajęła drużyna z SP5 w składzie Aleksandra Załuska, Zofia Dziędzioła i Maksymilian Węgiel. Wszystkie drużyny otrzymały dyplomy oraz atrakcyjne nagrody - bony do realizacji w salonach EMPIK, gry towarzyskie i albumy historyczne. Gratulujemy!

9 listopada odbyło się uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na uczniów szkoły. Na uroczystość przybyło wielu specjalnych gości - Burmistrz Miasta Jawora pan Emilian Bera, jego zastępca pan Michał Bander, Naczelnik Wydziału Oświaty pan Wiesław Szymczyk, przedstawiciele Rady Rodziców oraz rodzice "pierwszaków", którzy byli bohaterami tego dnia. Kandydaci na pełnoprawnych członków szkolnej społeczności musieli wykazać się specjalną wiedzą i umiejętnościami i świetnie poradzili sobie z tym wyzwaniem. Po części artystycznej uroczystości dyrektor szkoły pan Tadeusz Kopeć oraz pan burmistrz osobiście pasowali każde dziecko na ucznia Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Jaworze. A podczas spotkań z wychowawcami w klasach dzieci otrzymały medale ufundowane na tę okazję przez Radę Rodziców.

Od września nasza szkoła bierze udział w akcji Lidla "Szkoły pełne talentów". Właśnie dowiedzieliśmy się, że w losowaniu nagród dodatkowych w „Wielkiej Szkolnej Loterii” nasze zgłoszenie zostało wylosowane jako laureata nagrody w postaci monitora interaktywnego o wartości 12.258,49 zł brutto! Super! Dziękujemy!

4 listopada odbył się chrzest naszych uczniów klasy I a o profilu pływackim na najmłodszych pływaków, to był dla nich bardzo ważny dzień! Gratulujemy naszym uczniom i życzymy samych sukcesów w pływaniu.

10 listopada uczniowie klas trzecich wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Informatycznym „Bóbr” w kategorii wiekowej „Skrzat”. Głównym celem konkursu jest popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną. Uczestnicy mieli do rozwiązania 15 zadań o charakterze testowym. Zadania te wymagały biegłości w posługiwaniu się komputerem i jego oprogramowaniem oraz wykorzystania wiedzy z innych przedmiotów nauczania podczas analizy i rozwiązywania różnych sytuacji problemowych .Wiele zadań umożliwiało uczniom wykazanie się umiejętnościami algorytmicznego myślenia. Wyniki już za miesiąc. Trzymamy kciuki!

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.
W ramach akcji uczniowie naszej szkoły uporządkowali zapomniane groby na jaworskim cmentarzu oraz zapalili znicze na Grobie Nieznanego żołnierza.