• Kontrast
  • Tekst
  • Powiększenie
  • Skalowanie treści 100%
  • Aa Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

Wieczornica 11 listopada

Wieczornica 11 listopada

    W cyklu imprez i uroczystości związanych z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbywających się w naszej szkole znalazła się wieczornica, na którą zostali zaproszeni nauczyciele, uczniowie, rodzice i przedstawiciele harcerzy.

Wieczornica 11 listopada

   W cyklu imprez i uroczystości związanych z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbywających się w naszej szkole znalazła się wieczornica, na którą zostali zaproszeni nauczyciele, uczniowie, rodzice i przedstawiciele harcerzy.
   Spotkanie rozpoczęła pani dyrektor Mariola Pajdzik, podkreślając doniosłość historycznego wydarzenia, a także wartość niepodległości i wolności ojczyzny dla wszystkich obywateli. W występie przygotowanym przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli: pani Agnieszki Sopaty i pani Danuty Łaby oraz pana Mirosława Wdowiaka  znalazły się teksty poetyckie i utwory muzyczne przypominające najważniejsze fakty, które doprowadziły do odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Wspólne śpiewanie znanych pieśni patriotycznych i wojskowych dostarczyło wielu emocji uczestnikom spotkania. Obok dawnych utworów pojawiły się piosenki ze współczesnego repertuaru, podkreślające znaczenie wolności i niepodległości dla całego narodu i każdego człowieka.
   Po części artystycznej pani Monika Szławieniec-Reczuch opowiedziała o swoim udziale w wyprawie wysokogórskiej do Pakistanu, która miała również na celu upamiętnienie rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Polski Klub Alpejski, którego członkiem jest nauczycielka wychowania fizycznego- Monika Szławieniec-Reczuch pragnął uczcić rok jubileuszowy 100- lecia Niepodległej Polski wejściem na dziewiczy ponad 6- tysięczny pakistański szczyt Yawash Sar II w Karakorum. Niestety nie udało się go zdobyć, ze względu na bardzo dużą ilość niestabilnego śniegu na jej ścianie i ogromne zagrożenie lawinowe. Jednak członkowie ekspedycji nie dali za wygraną i zdobyli 2 inne dziewicze szczyty w tym rejonie Karakorum. Wejścia dokonali jako pierwsi na świecie. 31 maja zdobyli jeden z dwóch wierzchołków góry Two Headed Massif. Pomiar wysokości na szczycie wykazał 5730 m n.p.m. Droga wspinaczkowa została nazwana Hunza freedom, po wspólnych ustaleniach polsko-pakistańskiego zespołu atakującego ten szczyt.  Natomiast 5 czerwca członkowie ekspedycji osiągnęli szczyt Lal Siran Katethk Sar o dwóch wierzchołkach:  5465  m n.p.m. i 5460 m n.p.m., a drodze nadali nazwę Polish Independence 1918. Droga polskiej ekspedycji do celu nie była łatwa, aby dostać się w rejon bezludnej doliny Ghidims cztery dni spędzili na wyczerpującym trekkingu, z noclegami na wysokościach: 3900 m n.p.m., 4200 m n.p.m., 3900 m n.p.m, z dotarciem do bazy głównej położonej na 4260 n n.p.m. Następnie aklimatyzowali się w bazie głównej i założyli obóz C1 na wysokości 4900 m n.p.m. Dokonali kilku wyjść aklimatyzacyjnych z C1 na wysokości ponad 5300 m n.p.m. Po ataku szczytowym na Two Headed Massif zlikwidowali C1 pod górą i zeszli do bazy głównej. Kolejnym krokiem była likwidacja bazy głównej i założenie obozu C1 na wysokości 4700 m n.p.m. pod górą Lal Siran Katethk Sar. Po ataku szczytowym powrócili do Shimshal- ostatniej miejscowości, z której rozpoczęli na początku trekking. Akcja w górach trwała: 17 dni, natomiast cała ekspedycja: 27 dni. W wyprawie do Pakistanu wzięło udział 9 członków Polskiego Klubu Alpejskiego oraz 2 pakistańskich wspinaczy. Podczas trekkingu do bazy głównej towarzyszyło im 32 tragarzy i 7 osiołków, niosących zaopatrzenie żywnościowe, namioty bazowe, kuchnię polową oraz niezbędny sprzęt.
Wyprawa zakończyła się sukcesem - zdobyciem dwóch szczytów, gdzie do tej pory nie dotarł nikt. Prezentacja zdjęć dostarczyła słuchaczom wielu wrażeń i ciekawych informacji. Pani Monika zachęciła wszystkich, by realizowali swoje plany i zamierzenia - spełnienie marzeń jest możliwe i warto o to walczyć.

Więcej zdjęć

  • Ostatnio zmienione .
  • Kliknięć: 1001