Otrzęsiny

Otrzęsiny klas czwartych

Otrzęsiny klas czwartych

25 września 2018 roku uczniowie klas czwartych Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaworze zostali poddani obrzędowi „otrzęsin”. "Otrzęsiny" to średniowieczny akademicki zwyczaj przyjmowania do grona studentów nowych kandydatów poprzez poddawanie ich różnym próbom. Jeśli kandydat je zwycięsko przebył, zaliczano go w poczet studentów i nazywano żakiem. W naszej szkole impreza ta została przygotowywana przez wychowawców klas czwartych i poprowadzona przez uczennice klas 3 gimnazjum: Maję Nogę, Angelikę Ptaszek i Oliwię Witczak. Koordynatorem była wychowawczyni klasy IV e pani Elżbieta Sikora.

W otrzęsinach wzięły udział klasy IV:
IV a z wychowawczynią panią Marzeną Ciekanowską,
IV b z wychowawczynią panią Danutą Łabą
VI c z wychowawczynią panią Anną Piwowarską,
IV d z wychowawczynią panią Dorotą Ziętek,
IV e z wychowawczynią panią Elżbieta Sikorą,
IV f z wychowawczynią panią Moniką Darską.

Przyjmowani w poczet starszyzny uczniowskiej musieli wykazać się znajomością hymnu szkolnego oraz umiejętnością zaprezentowania przygotowanego wcześniej okrzyku charakteryzującego klasę. Symbolicznym gestem przyjęcia uczniów do starszej społeczności szkolnej było przejście przez koło - każdy czwartoklasista musiał przejść przez koło trzymane przez rówieśników. Następnie wyznaczeni z każdej klasy uczniowie uzdolnieni plastycznie rysowali portrety swoich wychowawców, a pozostali wzięli udział w teście wiedzy o szkole.
   Czwartoklasiści stanęli na wysokości zadania i udowodnili, że zasługują na zaszczytne miano uczniów klas czwartych Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Jaworze. Certyfikaty przyjęcia do zespołu uczniów starszych wręczyła przewodniczącym klas dyrektor szkoły pani Mariola Pajdzik.