„Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”

W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klas 3c i 3d realizują Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem „Poznajemy zawody”. Dlatego poza podstawowym celem projektu  jakim jest rozwijanie aktywności czytelniczej i rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej, jest również zgłębianie wiedzy na temat cech i kompetencji osób wykonujących różne zawody.  Projekt składa się z  trzech modułów. W każdym z nich pojawia się propozycja lektur do przeczytania oraz zaproszenia przedstawiciela zawodu  związanego z daną książką.

Pierwszy moduł nosił tytuł „Podróże małe i duże”. Spośród zaproponowanych tytułów  wybraliśmy książkę Łukasza Wierzbickiego "Afryka Kazika", za pośrednictwem której postanowiliśmy poznać profesję podróżnika i reportera.  Uroczysta inauguracja projektu  miała miejsce 29.09.2021r. - w dzień Ogólnopolskiej Akcji Głośnego Czytania  - wtedy do wspólnego czytania  wybranych rozdziałów „Afryki Kazika ” zaprosiliśmy gości: Panią Dyrektor, Burmistrza Miasta, Panią bibliotekarkę, Panią dziennikarz Radia Plus Legnica                  i rodziców. Pozostałą część książki uczniowie  przeczytali samodzielnie. Później przyszedł czas na  realizację  kolejnych  zadań projektu.
        Uzupełnialiśmy „Lekturniki”, gromadziliśmy rekwizyty związane z książką , które umieściliśmy w pojemniku nazwanym - „Lektura w pudełku”. Opisywaliśmy głównego bohatera, opowiadaliśmy i  ilustrowaliśmy jego najciekawsze przygody. Śledząc trasę podróży Kazika, poznaliśmy kilka ciekawych miejsc na  mapie Afryki oraz  roślinność i zwierzęta charakterystyczne dla Czarnego Lądu. Wykonaliśmy zakładki do książek.  Zorganizowaliśmy Szkolny Dzień Postaci z Bajek i konkurs na najciekawszą i najbardziej kreatywną prezentację bajkową. Podczas zajęć informatycznych odwiedziliśmy „Miasto zawodów”. Założyliśmy biuro  detektywistyczne, zadaniem którego było  wytropienie  podróżnika, przygotowanie jego rysopisu i ustalenie atrybutów tej postaci.
Zorganizowaliśmy spotkania z podróżniczkami- z panią Wiesławą Gołuch, która z wielką pasją opowiadała nam o podróży do Ameryki Południowej oraz z alpinistką  panią Moniką Szławieniec., uprawiającą wspinaczkę wysokogórską.
Poznaliśmy pracę dziennikarza i mieliśmy okazję udzielić pierwszego wywiadu,  na temat korzyści płynących z czytania książek.
 https://legnica.fm/wiadomosci/wiadomosci-fakty/19-fakty-jawor/40790-afryka-kazika-czyli-czytali-im-lekture?fbclid=IwAR2rKFgtBxf4QQfu5bJWhl6dH1fbxkL_WXKauyz-G4ewOnSv8DazHfZOEJ ).
 Zadania obejmujące I moduł pod hasłem „Podróże małe i duże” zostały w pełni zrealizowane i zatwierdzone przez autorów projektu. Przed nami kolejny moduł projektu, kolejna lektura i zadania z nią  związane oraz kolejne spotkania z ciekawymi osobami.
Koordynatorzy projektu: Alina Szczurek, Agnieszka Światkowska