Aktualności

KoMa 2017

KoMa 2017

   Konkurs Matematyczny KoMa 2017 został zorganizowany przez Fundację Matematyków Wrocławskich po raz XIII. Konkurs jest nietypowy, bo najważniejsze w nim to słuchać, dobrze notować i wykorzystać zdobytą wiedzę w rozwiązaniu zadań.
Podczas eliminacji uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Jaworze wysłuchali wykładu o permutacjach, który poprowadziła nauczycielka matematyki. Do finału zostali zakwalifikowani: Roksana Kaliciak, Katarzyna Majka i Artur Przybyszewski z klasy VII a. Uczniowie w finale rywalizowali z uczniami klas VII i gimnazjalistami. Etap finałowy odbył się 9 grudnia 2017 r. w Instytucie Matematycznym UWr.
   Reprezentanci naszej szkoły oraz około 140 uczniów z innych szkół, wysłuchali wykładu poprowadzonego przez pana Tomasza Draba – studenta V roku informatyki. Prowadzący z tak wielkim zaangażowaniem i wyjątkowo ciekawie wprowadzał w tajniki matematyki i opowiadał jak wyrównać figury w układzie współrzędnych, że Kasia zgłosiła się, aby rozwiązać na tablicy jedno z ćwiczeń. Po wykładzie trwającym 60 minut uczniowie rozwiązywali testy. Uczniowie z naszej szkoły uplasowali się na dobrych miejscach i zdobyli odpowiednio: Kasia i Artur po 33 punkty, a Roksana – 30 punktów. Udział uczniów w finale jest ogromnym wyróżnieniem, ale najważniejsze są nowe doświadczenia oraz poznanie ciekawostek matematycznych, wykraczających poza program matematyki szkolnej. Warto również podkreślić współpracę z rodzicami uczniów i ich zaangażowanie w rozwój intelektualny dzieci.

                                                                                                                                           Anna Radomska-Duziak


Dodatkowe informacje